جشنواره عسل وحشی طبیعی کوه های دماوند در تهران

عسل وحشی طبیعی فواید بالقوه ای برای سلامتی دارد و در بسیاری از درمان های خانگی و درمان های طب جایگزین نقش دارد. حاوی مقادیر کمی از برخی مواد مغذی است، اما بیشتر مردم معمولاً عسل کافی مصرف نمی‌کنند تا منبع غذایی مهمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد.

عسل مایعی شربتی است که زنبورهای عسل از شهد گیاهی تهیه می کنند. در سراسر جهان به دلیل شیرینی و عطر و طعم آن مورد علاقه است، در بسیاری از غذاها و دستور العمل ها استفاده می شود.

بو، رنگ و طعم عسل بر اساس نوع گلی که از آن ساخته شده است متفاوت است، بنابراین انواع بی‌شماری موجود است. عسل دارای تعدادی فواید بالقوه برای سلامتی است و در بسیاری از درمان های خانگی و درمان های طب جایگزین نقش دارد.

در اینجا 7 مزیت منحصر به فرد عسل برای سلامتی آورده شده است.عسل حاوی انواع مواد مغذی است.

عسل

یک قاشق غذاخوری (20 گرم) عسل حاوی :

کالری: 61
چربی: 0 گرم
پروتئین: 0 گرم
کربوهیدرات: 17 گرم
فیبر: 0 گرم
ریبوفلاوین: 1٪ از ارزش روزانه (DV)
مس: 1% از DV
عسل اساساً قند خالص است، بدون چربی و فقط مقدار کمی پروتئین و فیبر. حاوی مقادیر کمی از برخی مواد مغذی است اما بیشتر مردم معمولاً عسل کافی مصرف نمی‌کنند تا منبع غذایی مهمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد.

با این حال شایان ذکر است که عسل سرشار از ترکیبات گیاهی تقویت کننده سلامتی است که به نام پلی فنول ها شناخته می شوند. عسل عمدتاً از قند تشکیل شده است، مقادیر کمی از چندین ویتامین و مواد معدنی را فراهم می کند و سرشار از ترکیبات گیاهی برای سلامتی است.

عسل با کیفیت بالاکه حداقل فرآوری شده، گرم نشده و تازه است  حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی فعال زیست فعال و آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است. گونه‌های تیره‌تر نسبت به انواع روشن‌تر، آنتی‌اکسیدان بیشتری ارائه می‌دهند.

آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن گونه های فعال اکسیژن (ROS) در بدن شما کمک می کنند که می توانند در سلول ها تجمع کنند و باعث آسیب شوند.

این آسیب می تواند به شرایطی مانند پیری زودرس، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی کمک کند. به این ترتیب، بسیاری از مزایای سلامتی عسل به محتوای آنتی اکسیدانی آن نسبت داده می شود.